نردبان کمال از دیدگاه اسلام در عصر جاهلیت مدرن!
53 بازدید
تاریخ ارائه : 5/24/2014 8:42:00 AM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

نردبان کمال از دیدگاه اسلام در عصر جاهلیت مدرن!
همه ما انسان ها به دنبال کمال، سعادت و خوشخبتی میگردیم. اگر چه کمال و سعادت از نگاه هر شخص و گروهی شاید متفاوت تعریف شود،اما جستجو برای یافتن مسیر و راهبردهای صعود به قله های کمال از ویژگیهای ثابت همه ما انسان ها می باشد.
 در عصر حاضر که جریان زندگی انسانی در پیچ و تاب حوادث و اتفاقات، و در گیر و دار امواج تکنولوژی، ماشین، صنعت و فن آوری گاه صعود و گاه سقوط دارد، ارائه راهبردها و راهکارهای نو می تواند بهترین تحفه برای جامعه انسانی باشد.
تعقل و تفکر، علم و دانش، شناخت و معرفت از مهترین راهبردهای کمال و سعادت می باشد. چرا که انسان هر گاه عقل و فهم و دانش را چراغ راه خویش قرار دهد، بویژه در زندگی عصر حاضر که شاید تشبیه آن به عبور از میدان مین، بی جا نباشد، بر مشکلات و بحران ها فائق خواهد شد.
عقل، تفکر و اندیشه که راه شناخت و معرفت را برای انسان هموار می کند، قبل از هر کاری و قبل از اتخاذ هر نوع تصمیمی، به مثابه نردبانی است که مقدمه صعود به قله های کمال و سعادت می تواند باشد.
در دین مقدس اسلام که به اعتقاد ما جامع ترین و کامل ترین برنامه زندگی را برای بشر به ارمغان آورده است، به عقل و تفکر و اندیشه بسیار ارزش و بهاء داده شده است. تا جائیکه یک ساعت تفکر را از هفتاد سال عبادت مقبول، باارزشتر دانسته است. در قرآن و احادیث شریفه و سیره پیامبر(صلی علیه و آله وسلم) و ائمه اطهار(علیهم السلام) بسیار تأکید بر تعقل، تفکر شده است.
خداوند متعال در آیات بسیاری از قرآن کریم نشانه هاي خود را به جهت به تفكر واداشتن مردم بيان مي كند. تعابيري چون : (لعلهم يتفكرون , لعلكم تتفكرون , افلا تتفكرون , لقوم يتفكرون ) و يا تعابيري چون : (افلا تعقلون , افلم تكونوا تعقلون , لعلكم تعقلون , ان كنتم تعقلون , لقوم يعقلون , افلا يعقلون ) كه هر يك از آنها چندين بار تكرار شده است.
در احادیث شریف که در حقیقت تفسیر قرآن کریم است، بر این امر مهم بسیار تأکید شده است. پیامبر گرامی اسلام میفرمایند:
«تفکر ساعة افضل من عبادة سبعین سنة»

یک ساعت تفکر و اندیشیدن برتر و باارزشتر از هفتاد سال عبادت(قبول شده) است.
حضرت امام حسن عسکری علیه السلام میفرمایند:
«لیست العبادة کثرة الصیام و الصلاة، و انما العبادة کثرة التفکر فی أمرالله» عبادت به کثرت روزه و نماز نیست، بلکه در بسیار اندیشیدن و تفکر در امور و آیات الهی «جهان آفرینش» است.

  حال جای سئوال و پرسش است که این همه تأکید و سفارش برای چیست؟ چرا قرآن، سنت، احادیث شریفه و بطور کلی دین مبین اسلام این همه سفارش به تفکر، تعقل و فکر و اندیشه نموده است؟ مگر عدم تفکر و تعقل چه پیامدهایی برای جامعه انسانی دارد؟ ما مسلمانان چقدر در جهت عمل به این آموزه مهم و زیربنایی دین اسلام تلاس کردیم؟ آیا شاکله و زیربنای جوامع فعلی اسلامی را تفکر، تعقل و اندیشه ساخته است؟ یا جهل و نادانی و بهتر بگویم جاهلیت مدرن بر جوامع اسلامی ما حاکم است؟
پاسخ به این سئوالات را در ادامه بحث دنبال خواهیم کرد. ضمنا منتظر نظرات عالمانه شما دوستان عزیز هستم